как составить бизнес-план

Як правильно скласти бізнес-план

Бізнес-план – це короткий виклад того, що собою являє ваш бізнес: які його плюси і мінуси, механізми отримання прибутку. Він точно відображає, з чого ви збираєтеся почати свій бізнес, як і коли плануєте виконати поставлені цілі – отримати певний прибуток. Вам не буде потрібний письменницький талант, щоб скласти розумний бізнес-план, але ви повинні витратити певний час і зусилля, щоб зібрати для цього необхідний мінімум інформації, а також проаналізувати зібраний матеріал.

Бізнес-план – це документ, без якого не обходиться жоден серйозний керівник. У бізнесі не доречні усні запевнення: справу можна мати лише з тими підприємцями, які чітко знають, чим і як вони займаються, які дають конкретний, чіткий і ясний аналіз ринку і розрахунок пропонованого виробничо-економічного рішення. Без бізнес-плану також неможливо банківське фінансування проекту.

Власне зміст бізнес-плану визначається специфічними особливостями підприємства, продукту, який виробляється, станом ринку, фінансовими взаємовідносинами з постачальниками і реалізаторами. Тому, єдиної форми і структури цього документа не існує – бізнес у всіх різний. У найбільш узагальненому вигляді може бути представлена ​​така його структура.

У бізнес-плані для малого бізнесу, організації, фірми або компанії має бути стислий опис предмета і цілей виробництва, аналіз ринку і споживчих властивостей продукту, що виробляється, обґрунтовано необхідність його присутності на ринку. Також в ньому присутня інформація про маркетинг і збут, про потреби у фінансуванні, розкриваються організаційна структура та взаємовідносини управлінського персоналу.

Виділяються найбільш ймовірні і перспективні сегменти ринку і даються рекомендації по ціні, якості, дизайну та інші характеристики вже з урахуванням не тільки сегмента ринку в цілому, але і пріоритетних споживачів усередині сегмента. Вивчивши ринок, слід перейти до опису підприємства, де особливу увагу приділяють його техніко-економічним можливостям, теоретичної і практичної підготовки персоналу, географічному розташуванню.

як скласті бізнес-план

Аналіз пропозицій ринку

У виробництві товарів, випуску виробів, та, втім, в абсолютно будь-якому бізнесі існують підприємства-конкуренти. Досвідчені бізнесмени знають, що в будь-якій справі завжди знайдеться компанія, яка конкурує з вашої в боротьбі за гроші споживачів. Однак новачки в бізнесі часто недооцінюють підприємства конкурентів і вплив, який вони чинять на хід їх власних справ.

Одна з головних помилок, яку часто допускають при написанні бізнес-плану, – це недооцінювання конкурентів і навіть їх повне ігнорування. Досвідчений інвестор, без сумнівів, проігнорує подібний бізнес-план: по-перше, він не без підстав вирішить, що ви не повністю вивчили особливості вашого майбутнього ринку, а по-друге, буде думати, що для вашої послуги (товару) немає ринку, тобто нікому ваша пропозиція просто не потрібна. Так що не варто боятися підприємств-конкурентів і не варто недооцінювати їх.

Також не можна дозволити, щоб емоції диктували вам рішення, що стосуються питань конкуренції. Ніколи не переоцінюйте невдачі і удачі як власні, так і конкурентів. Повага до конкурентів допоможе краще усвідомити свою послугу або товар, а це, в свою чергу дасть інвесторам можливість визначити, як краще позиціонувати ваш товар в очах споживачів і на ринку.

Щоб успішно провести аналіз ринку, цього потрібно навчитися. Основою успішного конкурування є відгук на різні запити споживачів. Уважно вивчайте і відвідуйте процвітаючі магазини, проаналізуйте їх слабкі і сильні сторони, а для цього робіть покупки у конкурентів.

Займаючись аналізом конкурентів, пам’ятайте, що ви зобов’язані оцінювати безпосередньо тих конкурентів, які функціонують на одному з вами цільовому ринку, мають одну з вами цільову аудиторію. Якщо ви хочете стати власником французького ресторану, вам не треба розглядати закусочну типу буфета яка знаходитися в будинку по сусідству, в якості конкурента – у вас різний споживач. Але якщо вам необхідно відкрити перший спеціалізований в місті магазин спорттоварів, ви зобов’язані в ролі своїх конкурентів розглянути всі наявні в місті магазини, які мають подібні відділи і де купують спортивні товари ваші потенційні клієнти.

аналіз бізнес-план

Звичайно, дуже хочеться оцінювати конкурентоспроможність свою і чужу, спираючись на твердження, що саме ваш товар купуватимуть майбутні споживачі замість товару ваших конкурентів. Однак робити цього не варто – на жаль, багато інших чинників впливатимуть на ваш успіх в гонці з іншими товарами і виробниками. Наприклад, проти вас буде працювати давно і добре відоме ім’я вашого конкурента – воно викликає довіру у покупця; або цінова доступність товару; або більш професійна система продажу. Можливо, покупцям більше до душі колір упаковки товарів ваших конкурентів. Об’єктивні дані вашої послуги або товару можуть зіграти абсолютно незначну в конкурентному порівнянні роль.

Складові елементи купівельних переваг, включаючи послуги, ціну, місце розташування магазинів, – це тільки половина всіх тих факторів, які ви повинні враховувати при аналізі конкурентів. Другою половиною буде так звана «внутрішня сила» компанії конкурентів. По суті компанії з істотними фінансовими ресурсами, з творчим і добре мотивованим персоналом можуть бути дуже серйозними суперниками в боротьбі за споживача.

Опис потенційного споживача

Основа успіху будь-якого бізнесу – це знання того, що потрібно саме вашим споживачам, або, іншими словами, знання свого сегмента ринку. Погодьтеся: якщо вам відомо, хто ваші споживачі, ви зможете зрозуміти, що їм необхідно, чого вони хочуть. Успіх вашого бізнесу багато в чому залежить від ваших здібностей передбачити запити і потреби споживачів. Відповідно, ви зобов’язані знати, хто саме ставитися до ваших споживачам, що їм потрібно, де вони живуть і що можуть собі дозволити.

Також вивчення свого споживача вам необхідно для того, щоб максимально убезпечити себе і свої вкладення. Більшість інвесторів вважають за краще інвестувати в компанії, які вже відомі ринку або досить добре орієнтуються на ньому в порівнянні з компаніями, які володіють тільки технологіями і знаннями процесу виробництва. Саме тому знання і опис ринку має бути максимально відображено в вашому бізнес-плані.

Кваліфікований аналіз ринку може привести до істотних змін в упаковці товару, системі реклами, структурі продажів, місці розташування магазинів, навіть вплинути на сервісне обслуговування або характер виробленої продукції. Як підсумок – якісний аналіз ринку може просто врятувати ваші кошти. Приймаючи рішення про те, який з механізмів маркетингу привести в дію (виставки, реклама і так далі), потрібно вибрати саме той напрям, який підходить вашому максимально точно певному ринку, вашої цільової групи.

Маркетинговий аналіз багато в чому буде залежати від маркетингового плану. Бізнес-план потрібен для того, щоб допомогти вам зрозуміти і визначити вашого споживача, а також прописати те, як цей споживач зможе отримати вашу продукцію. Якщо ви не в змозі доставити продукцію вашому споживачеві, ви не повинні залишатися в цьому бізнесі – це правило є одним з основоположних. Ефективний маркетинговий план покаже, за рахунок чого ви збираєтеся це зробити і як будете мотивувати вашого споживача.

споживач

Статистика постійно показує, що невдача більшості комерційних заходів була викликана тим, що у підприємців не було чіткої відповіді на всі необхідні питання: скільки, чому і хто буде купувати його товар? Якому саме ринку пропонується товар? Тому розділ бізнес-плану «Опис ринку» повинен дати відповіді на ці непрості питання, спираючись на кваліфіковано виконані дослідження існуючого ринку, прогнозування його розвитку на найближчі два-три роки, а також дослідження ролі конкуренції, з якою при реалізації виробленого товару вам доведеться зіткнутися .

Цілі бізнес-плану

У бізнес-плані цілі повинні викладатися коротко, причому записати потрібно саме ті цілі, яких ви прагнете досягти в бізнесі в найближчі три (можна і більше) року, а також загальну стратегію їх досягнення. Термін в три роки, звичайно, не межа, але, на думку більшості західних експертів, мало-мальськи реалістичний прогноз на період понад три роки практично неможливий – в основному через мінливої ​​ситуації на ринку.

Причому період в три роки – це вже досить тривалий період, тому вам важливо сконцентруватися на головних цілях бізнес-плану і не впадати в зайву, враховуючи досить тривалий період реалізації плану, деталізацію. Цього можна досягти за допомогою чіткого визначення мети для кожного елемента вашого бізнесу: гроші, ринок, люди, виробництво, охорона навколишнього середовища. Проміжні цілі повинні точно вести вас до бажаного результату – наприклад, збільшення обсягу продажів щорічно на 20%. Коли всі цілі будуть остаточно сформульовані, з’явиться необхідність чітко прописати шляхи їх досягнення. Тому обмежтеся однією, але найголовнішою метою по кожному компоненту бізнесу. Взявши за орієнтир значна кількість цілей, ви ризикуєте загрузнути в дрібних деталях і значно заплутатися в викладі. Також «зайва широта» може привести до того, що ви справите на інвесторів і партнерів враження людини, яка збирається досягти занадто багато за один паз, що здасться їм нереальним. Як говорить народна мудрість, за двома зайцями поженешся – жодного не зловиш. Тому, природно, розробка цілей бізнес-плану неможливо без розстановки пріоритетів. Тим більше для компанії, яка тільки-но почала своє функціонування, занадто швидкий розвиток просто