Як бізнесу навести лад у грошах під час війни

Як бізнесу навести лад у грошах під час війни

Перегляньте доходи

 • Які клієнти/проекти/напрямки діяльності приносили бізнесу дохід раніше?
 • Які з цих клієнтів/проектів/напрямків були найприбутковішими?
 • З ким можна продовжити роботу та на яких умовах?
 • Які ще надходження планувалися на цей період (наприклад, інвестиції, отримання кредитних коштів)?

Якщо ваші клієнти з України:

 • Зв’яжіться з ними

Особисто через ваших менеджерів відділу продажу/сапорту. Дізнайтесь, як у них справи. Хто продовжує роботу, хто зупинив діяльність, поїхав, просто не має змоги вести бізнес.

 • З’ясуйте, хто готовий продовжувати роботу з вами

Обговоріть умови співпраці. Війна — форс-мажорна обставина та план дій на такий випадок немає практично ні в кого. Тому будьте максимально у діалозі, шукайте компроміси та домовляйтеся. Зараз ваше головне завдання – не заробити зараз, а зберегти бізнес і продовжувати роботу і допомогти клієнтам утриматися теж.

 • Подумайте, як ви можете підтримати тих, хто поки що не готовий співпрацювати

Можливо, ви можете допомогти їм інформацією, корисними контактами, своєю експертною консультацією чи чимось іншим.

Якщо ваші клієнти з інших країн:

Швидше за все, вони знають, що відбувається в Україні. І можуть як підтримувати вас усі способи, так і боятися продовжувати співпрацю через нестабільний стан. Тому:

 • Прокомунікуйте, як ви працюєте.
 • Покажіть, що ви маєте план на випадок непередбачених ситуацій.
 • Надайте актуальну інформацію про те, що відбувається саме там, де ви перебуваєте, щоб переконати, що ви дійсно можете продовжувати працювати.
 • Також будьте максимально у діалозі, шукайте компроміси та домовляйтеся.

Результат:

Ви зрозумієте, на який дохід (а значить і на прибуток) найближчим часом можете розраховувати.

Перегляньте ваші витрати

Систематизуйте всі витрати, які ви мали до війни

Важливо зрозуміти:

 1. Скільки ви витрачали щомісячно в середньому та які категорії витрат постійно чи періодично?

Які з витрат поки що неактуальні зовсім? Наприклад, ви повністю закрили один із напрямків виробництва, тому й витрат, пов’язаних з ним, не буде.

Які витрати залишаються у вашого бізнесу?

2️. Прийміть рішення щодо кожної категорії витрат

Чи можете ви її знизити, відстрочити чи відмовитись взагалі? Ваше завдання зараз – максимально знизити навантаження видатків на бізнес.

Наприклад, можна домовитися з орендодавцем про часткову оплату або відстрочення платежів. Дізнатися податкові пільги під час війни. Чи не забирати дивіденди.

Як вирішити, яких витрат відмовлятися?

Дайте відповідь на запитання: «Якщо я не зроблю цю витрату, мій бізнес зупиниться?». Якщо відповідь Так – залишайте, але подумайте, чи можна оптимізувати. Якщо «Ні» – відмовтеся.

Наприклад, якщо ви не придбаєте каву та печиво в офіс, бізнес зупиниться? Скоріш за все ні. Тож можна поки що відмовитися від цього. Також можна тимчасово призупинити витрати на навчальні курси для співробітників, підписки на розважальні сервіси, оплату спортзалу або англійської для команди, змінити офіс на менш дорогий або відмовитися від оренди.

Як бути із зарплатами?

Швидше за все, ви хочете зберегти команду, щоб продовжити роботу та підтримати своїх співробітників та їхні сім’ї у складний час. Як це зробити?

Перевірте фінансову подушку безпеки бізнесу.

Чи є кошти на покриття витрат, якщо доходів не вистачить чи не буде? У тому числі, чи зможете ви підтримувати команду зарплатою в період зупинення роботи або падіння продажів.

Подумайте про те, як можна домовитись із командою.

Можливо, буде простіше виплачувати зарплату частинами щотижня. Це дозволить зняти навантаження витрат у момент та виграти час на генерування доходів.

Результат:

У вас буде план витрат та розуміння, як їх покривати. Тепер, коли довгострокове планування майже неможливе, ви все одно почуватиметеся впевненіше, адже у вас буде картина: що чекає бізнес найближчим часом і що саме ви плануєте робити.

Фінансові показники, за якими зараз слід стежити

Межа беззбитковості (точка 0)

Тобто, на яку суму бізнесу потрібно генерувати продаж, щоб вийти в 0 (покрити всі витрати). Точкою беззбитковості ще називають стан бізнесу, коли він не отримує прибуток, але й не зазнає збитків. Тобто витрати = доходів.

Наприклад, якщо щомісяця ваш бізнес витрачає $2000 (разом із собівартістю продукту/товару/послуги), вам потрібно зробити щонайменше $2000 виручки, щоб покрити ці витрати і не піти у збиток.

Це допоможе зрозуміти, скільки грошей вам потрібно генерувати зараз, щоб бізнес не зазнав збитків.

Прибуток

Різниця між доходом та витратами. Те, що реально заробляє ваш бізнес. Щоб ви бачили: заробляє бізнес, зазнає збитків або виходить у 0.

Рентабельність

Це співвідношення прибутків та витрат, виражене у відсотках. Цей показник важливо аналізувати, щоб вирішити, чи вигідно продовжувати вести кожен напрямок бізнесу/проект/клієнта чи ні. Або спрогнозувати, чи слід розпочинати роботу в новому напрямку/на новий ринок.

Незважаючи на те, що у воєнний час планування на тривалі відрізки часу неможливе, підприємці можуть фокусуватися на нинішньому стані їхнього бізнесу та можливостях.