Упрощенная модель экономики

Спрощена модель економіки

Тут ви ознайомитеся з економічною теоріэю простою мовою. Ця інформація вам швидше за все не стане в нагоді найближчого тижня, але згодом допоможе розуміти світові процеси, що відбувається на макрорівні (на рівні держави).

1. Домогосподарства. Будь-яка економіка починається з вами. Домогосподарства – це ми з вами, як фізичні особи, як сім’ї.

2. Компанії. Компанія — це якесь торгово-промислове підприємство, чи об’єднання підприємств ведення економічної діяльності.

Для діяльності компанії, щоб виробляти товари та послуги, їй необхідні фактори виробництва.

Чинники виробництва складаються з п’яти пунктів:

  • Праця – розумова та фізична праця;
  • Земля;
  • Капітал – фінансовий капітал;
  • Інформація – патентні права та інформація доступна у світі, яка також важлива, як і гроші.
  • Підприємництво – здатність, яка дозволяє перетворити всі ці фактори на деякі товари та послуги.

Ми надаємо компаніям ці фактори виробництва, компанії нам за це або сплачують зарплату, або сплачують ренту за землю, або сплачують за використання наших знань/патентів – надають домогосподарствам дохід.

Домогосподарства беруть увесь цей дохід і пускають його у витрату та отримують натомість товари та послуги. І так по колу обмінюємо доходи на товари та послуги і бачимо, що добробут зростає, ВВП зростає.

Спрощена модель економіки

Але настає такий момент, коли більше споживати не виходить і не хочеться. Тому з’являються надлишки у доході.

3. Фінансовий сектор – перебирає заощадження та інвестиції.

Простий приклад – ви берете свої надлишки та несете їх у банк на депозит.

Інвестиції – похідна від заощаджень. Це може бути як прямі інвестиції, купуючи частки підприємств чи видаючи їм кредити.

Компанії використають ці додаткові гроші для того, щоб підвищити свою ефективність, купити нове обладнання, орендувати нові точки, найняти більше людей і т.д. Це робиться для того, щоб виробляти також кількість товарів і послуг, витративши менше факторів виробництва.

4. Державний сектор. Перше та найголовніше, що потрібно державі – податки. Ми, як громадяни, хочемо від держави хорошу інфраструктуру, охорону здоров’я, безпеку. Тобто. держава має інвестувати за рахунок наших податків у ті сектори економіки, в які найменше зацікавлені люди інвестувати самі.

5. Зовнішній сектор – імпорт та експорт.

Імпорт – це коли ми беремо свої доходи, відправляємо їх за кордон та отримуємо натомість товари та послуги.

Експорт – це коли ми беремо товари та послуги, вироблені всередині країни та відправляємо їх за кордон, а натомість отримуємо валютну виручку, яку пускаємо в нашу економіку.

Це і є спрощена модель економіки, на основі якої можна проаналізувати кризу, що відбувається на даний момент або в недалекому майбутньому, щоб розуміти загальну картину.