сложные проценты

Складні відсотки: фінансова свобода за долар на день

Найбільшим математичним відкриттям всіх часів є формула складних відсотків.

Альберт Ейнштейн

Все починається з простої грошової одиниці. У Сполучених Штатах Америки, Канаді, Австралії, Гонконгу та Новій Зеландії це долар, у Великій Британії – фунт стерлінгів, у Франції та Швейцарії – франк, у Німеччині – марка, у Японії – ієна. У якій би країні ви не жили, дістаньте прямо зараз із кишені гаманець, витягніть з нього папірець гідністю в одну одиницю вашої національної валюти та уважно розгляньте її. Потріть. Помацайте. А тепер піднесіть до носа. Чи пахнуть гроші? Уважно розгляньте зображення на банкноті. Зверніть увагу на серійний номер. Тепер переверніть. Досліджуйте дивні знаки нанесені на банкноту. Що вони можуть означати? Уявіть собі, що ви дивитеся на поцятковану засобами захисту поверхню через мікроскоп. Постарайтеся побачити та прочитати кожне надруковане на банкноті слово.

Папірець, який ви тримаєте в руках, не виглядає чимось особливо цінним, чи не так? Інфляція знижує її реальну вартість щодня. Що з того, якби ви витратили її на таку ж дрібницю, як і вона сама, втратили або зовсім викинули? Чи може бути так, що цей паперовий грошовий знак коштує більше, ніж можна зробити з простого погляду на нього? Чи може це бути ваш чарівний квиток у більш розкішне життя, коли ви зможете жити де завгодно, робити що завгодно і мати які завгодно матеріальні блага?

Одне можна сказати із упевненістю. Те, які почуття відчувають люди до таких ось «папірців», є чи не головною умовою того, чи вдасться їм набути процвітання в житті, перетворити його, образно кажучи, на суцільний «банкет успіху».

Процвітаючі люди не сприймають гроші просто як кольорові папірці із зображеннями людей, що давно померли. Вони сприймають їх як насіння – грошове насіння, – що має життєву силу, здатної перетворити їх у грошові дерева, плоди яких задовольняють найсміливіші мрії. І в такому відношенні до грошей успішні люди мають рацію.

Кожен долар є грошовим насінням. Так само як крихітний жолудь містить у собі силу, здатну перетворити його на величезний дуб, кожна одно доларова банкнота має потенціал, достатній для того, щоб вирости в плідне грошове дерево. Ви можете виростити хоча б одне таке дерево всього за 1 долар на день. Чи можете ви дозволити собі подібну витрату?

Знищивши жолудь, ви тим самим викличете смерть дерева, яке могло б з нього вирости. Щоразу, коли ви нерозумно витрачаєте одну з папірців, що являють собою грошові знаки, це так само призводить до загибелі потенційного грошового дерева.

Так все-таки, яка справжня вартість будь-якого з такого насіння? Це залежить від того, як довго ви роститимете з нього грошове дерево і з якою швидкістю здійснюватиметься його зростання.

Припустимо, ви взяли одно доларовий папірець і поклали його на спеціальний банківський рахунок, який дозволить відповідній грошовій масі зростати, не зазнаючи впливу податків та інших обов’язкових платежів. Скільки часу потрібно одно доларовій банкноті, щоб вирости в 1 мільйон доларів! Це залежить від процентної ставки за депозитом, яку забезпечить банківський рахунок. Якщо він буде схожий на звичайні банківські рахунки, пройде дуже багато часу, перш ніж буде отримана необхідна сума.

З таблиці нижче, видно, скільки часу потрібно одному долару для того, щоб перетворитися на мільйон при різних відсоткових ставках.

Скільки часу потрібно 1 долару, щоб вирости в 1 мільйон доларів за різних процентних ставок

Процентна ставкаЧас, років
0Зростання неможливе
3468
5284
10145
1599
2075

Як, видно, з таблиці, при ставці в 3% потрібно 468 років для того, щоб один-єдиний долар перетворився на 1 мільйон доларів. Не зовсім те, на що ми очікували…

З нашим одно доларовим папірцем ми ще не покінчили. Нам потрібно надати прискорення її зростання. Як цього досягти? Замість того, щоб, посадивши всього одне насіння, сидіти і чекати, чи не можна садити по одному за раз, але частіше? Чи можете ви дозволити собі 1 долар на день на ці потреби? Це лише 30 доларів на місяць.

Як послідовні вклади по 1 долару на день перетворюються на 1 мільйон

Процентна ставкаЧас, років
3147
5100
1056
1540
2032

І чому таке стає можливим? Сила складних відсотків змушує мізерну суму, вкладену з толком щодня, перетворюватися на величезний капітал. Недарма сам Ейнштейн сказав: «Найвидатнішим відкриттям людини є складні відсотки».

Але припустимо, що ви не хочете чекати так довго. Є інший спосіб прискорити процес зростання заощаджень. Чи могли б ви вкладати в день два чи три долари замість одного? Чи це відчутно буде для вас?

Почни ви щодня вкладати по $10 у хороший взаємний інвестиційний фонд, або в акції, або в нерухомість і вмій досягти хоча б 20-відсоткового доходу, ви стали б мільйонером за якісь 20 років.

Багато хто скаже: «Нікому не досягти стабільного 20-відсоткового доходу протягом 20 років поспіль. Це неможливо.” Що ж, Уоррену Баффету, генію фондової біржі, це вдалося і за більш ніж 40 років поспіль.

Варто вам лише спрямувати невелику частину нерозумно використовуваних нині коштів у русло добре спланованих інвестицій, і ви досягнете фінансового успіху.

Як вклади різної гідності здатні перетворитися на 1 мільйон

Щоденний внесок, $3%5%10%15%20%
114799564032
212485493628
311277453326
410271423125
59567403024
69063382822
78561372722
88158362621
97756352621
107454342520

Можу посперечатися, що відтепер ви міцно подумаєте, перш ніж даремно витрачати одну з папірців, які називаються грошима. Це все одно що викинути у відро для сміття насіння грошового дерева номіналом 1 мільйон доларів.

Щоразу, вкладаючи в прибуткове підприємство або поклавши на ощадний депозит одну банкноту, ви засіваєте своє майбутнє пасовище фінансового процвітання.

Головне призначення цього тексту полягає в тому, щоб змінити ваше ставлення до грошей взагалі і особливо до тих одно доларових банкнот, з яких ми почали.

У мене немає і тіні сумніву, що ви в змозі відкладати на справу 30 доларів на місяць, навіть якщо у вас найменший бюджет. Згодом ви, безумовно, побажаєте довести цю суму до 100, 200, 300 і більше доларів на місяць. Чим більше сума використовуваних коштів, тим краще. Чим більше піде на користь, тим швидше буде рости ваш достаток.

Можливості регулярних крихітних інвестицій, що здійснюються протягом тривалого часу