планирование бюджета. правило 4х конвертов

Планування бюджету. Правило 4 конвертів

Правило 4 конвертів – нескладний і дієвий спосіб розподілити сімейний бюджет. Не потрібно кожен день контролювати витрати і придумувати категорії. Час, якого буде достатньо на освоєння методу, – 10-15 хв 1 раз на місяць. І до наступного періоду можна забути про планування бюджету. Успіх забезпечений, якщо подбати про виконання 3 простих правил.

Кому підходить

Метод незамінний для всіх, у кого:

 1. Витрати перевищують дохід.
 2. Великий обсяг боргів.
 3. Не виходить рівномірно витрачати гроші (80% зароблених коштів «зникає» за 5-7 днів, решта припадає «тягнути» до зарплати).
 4. З’явилася мета: використовувати мінімум зусиль для досягнення фінансової стабільності, грамотності.
 5. Виникла потреба раціонального використання капіталу.

Далі – докладно про метод.

Правило 4 конвертів

 1. Підсумуйте всі місячні заробітки і грошові надходження.

З отриманого сукупного доходу відкладіть 10%. Ця сума стане вашим резервним фондом. Її можна використовувати для інвестування, щоб забезпечити пасивну прибуток.

 • З решти суми необхідно відняти місячні зобов’язання:
 • оплату за ЖКП;
 • кредитний платіж;
 • інтернет, стільниковий зв’язок;
 • внески (садок, школа);
 • дитячі секції, гуртки;
 • витрати (харчування, одяг).

Після того як ви додаєте витрати, цифра вийде значна.

 • Суть методу: правило 4 конвертів дозволяє розділити суму на однакові 4 частини, які слід упакувати в конверти. При можливості зробіть ще один невеликий конверт на останні 3 дні місяця.

Як видно, спосіб досить простий. Кожен тиждень забезпечена певною сумою коштів, які можна спокійно витрачати без шкоди для основного бюджету.

Важливо! Не можна брати гроші з наступного конверта.

сімейний бюджет правило 4 конвертів

В іншому випадку метод не буде працювати. Труднощі виникають тільки на початковому етапі, в подальшому ви переконаєтеся в дієвості цього способу.

Виникає ситуація: гроші з одного конверта закінчуються, а наступний тиждень ще не почалася. Тоді людина ризикує витратити гроші з 4 конвертів раніше терміну, залишившись в кінці місяця «без копійки».

Є й інший результат: тиждень підійшов до кінця, а гроші збереглися. В цьому випадку можна діяти так:

 • купувати те, що хочеться, в межах тижневого бюджету;
 • вкласти в задуману справу;
 • 40% витратити, 60% – залишити для інвестицій.

Третій варіант – найбільш бажаний, оскільки поєднує приємне з корисним.

Про виняткові випадки

Винятки є у всьому, важливо не упустити такі моменти, застосовуючи правило 4 конвертів.

Важливою і найбільш руйнівною для плавного здійснення цього методу є ситуація з непередбаченими витратами. Кожен стикався з ними при вже розпланованому бюджеті.

Стає прикро за збій в відмінному механізмі, який завжди працював і радував своєю бездоганністю. Відкладені на тиждень гроші витрачаються з розумом, все йде за наміченим планом. І раптом – запрошення на незаплановане торжество, поломка пральної машини і т. Д. Як бути? Коштів з першого конверта не вистачає на подарунок, покупку нового побутового приладу або ремонт.

Решта конвертів        розкривати не можна. Просити в борг у друзів і родичів? Погана ідея. І в банку з рахунку зняти не вийде, оскільки в цьому випадку нараховані відсотки не виплачують.

Порада така:

Завести конверт на додаткові потреби – непередбачені витрати.

Позначте суму і додайте її до обов’язкових витрат (див. Правило 4 конвертів, пункт 2). У вересні цей конверт залишився нерозпечатаним, значить до наявної суми потрібно додати іншу – за жовтень.

Варто розібратися наочно на прикладі:

Загальний дохід становить 24 тис. грн. у місяць.

 • З цих грошей 10% – інвестиції -2.4 тис. грн.
 • Обов’язкові витрати – 10 тис. грн. До цієї суми потрібно додати непередбачені витрати, приблизно 5 тис. грн. У підсумку – 15 тис. грн.
 • Сума, що залишилася – 6.6 тис. грн. Її потрібно розподілити по 4 конвертах по 1.5 тис. грн. (витрати на тиждень). Не забудьте залишити невеликий конверт на 3 останніх дня в місяці – 600 грн.

Система чотирьох конвертів стане доступним і корисним прийомом для будь-якої сім’ї. Дозволяє не вплутуватися в позики і великі борги, платити за кредитними зобов’язаннями вчасно, позбавляє від постійного контролю за покупками, вчить фінансової грамотності на побутовому рівні.

Кожен зможе регулювати грошові кошти, відведені на короткий період, що в кінцевому рахунку призведе до досягнення стабільності в плані фінансів і обліку витрат.