метод 6 кувшинов

Метод 6 глечиків – планування бюджету

Така ситуація знайома більшості: до зарплати залишилося кілька днів, але гроші вже закінчилися. Доводиться влазити в борги, займаючи у друзів і знайомих. Накопичити на потрібні речі ніколи не виходить. Якщо гроші потрібні терміново, то вам не залишається нічого іншого, окрім як брати кредит в банку.

Парадокс цієї ситуації в тому, що гроші на виплати по кредиту так чи інакше завжди знаходяться. У підсумку ви отримуєте потрібну річ, але з величезною переплатою. Як уникнути зайвих витрат і навчитися вести бюджет, правильно розподіляючи кошти?

Існує проста, але дуже ефективна система, яка називається метод 6 глечиків. Зазвичай для планування бюджету радять вести повний облік витрат. По суті, доводиться підраховувати кожну копійку, щоб бачити на що у вас йдуть гроші. Спосіб працює, але не кожному вистачає терпіння робити це регулярно. Точніше, з цим не справляється практично ніхто. Альтернативний спосіб з шістьма глечиками разюче простий, але при цьому ефективний.

Суть методу 6 глечиків

Єдине, що доведеться зробити – це розділити дохід на 6 частин. Кожна з них буде відповідати за строго певну статтю витрат. Залишиться тільки утримуватися від спокуси витратити гроші з глечика (конверта, скарбнички) на що-небудь інше.

Перший глечик (55% від усіх коштів) – повсякденні витрати.

Сюди входять всі витрати на продукти харчування, побутові засоби, оплату проїзду, покупку взуття і одягу.

Другий глечик (10% від доходу) – кошти, які витрачаються на дозвілля.

Це може бути все, що заманеться: походи в кіно, музеї, кафе, ресторани, театри, будь-які розважальні заходи. Адже для того, щоб добре працювати, потрібно добре відпочивати.

Третій глечик (10%) – накопичення.

Десята частина вашого доходу обов’язково відкладається. Це – один з найефективніших способів створення накопичень для пасивного доходу в майбутньому. Третій глечик недоторканний. Чим більше буде накопичена сума, тим більше солідний дохід принесе інвестування.

Четвертий глечик (10%) – заплановані покупки або сума на “чорний день”.

Тепер ви можете дозволити собі поступово збирати на необхідні речі (комп’ютер, різні гаджети і побутову техніку), що не позичаючи гроші і не потрапляючи у фінансову кабалу. Відкладаючи десяту частину доходу, ви істотно економите, позбавляючись від необхідності платити відсотки по кредиту. Заодно це допоможе зрозуміти справжню ціну речі і вбереже від непотрібних покупок. Адже якщо на щось потрібно збирати протягом декількох місяців, ви волею-неволею багато разів подумаєте: а чи так уже потрібна ця річ?

планування бюджету

Через доступність кредиту багато не витрачають час на роздуми: просто оформляють кредит і забирають товар додому. Згодом нерідко виявляють, що придбання було зайвим, однак вже змушені виплачувати відсотки банку.

У цю ж статтю витрат входять накопичення на “чорний день”. Завжди приємно знати, що маєш в розпорядженні певну суму на особливий випадок.

П’ятий глечик (10%) – витрати на подарунки та урочистості.

Свята трапляються у всіх, іноді це відбувається спонтанно. Буде неприємно, якщо торжество застане вас зненацька. Відмовлятися від запрошень незручно, особливо якщо це чиєсь весілля або ювілей. А на подарунки іноді йде значна сума. До того ж, можуть знадобитися додаткові витрати на одяг для себе. І як же бути – знову займати? Відкладені заощадження знадобляться саме для такого випадку.

Шостий глечик (5%) – освіту і спорт.

У цю категорію входить оплата всіх рахунків, які пов’язані з навчанням і додатковими заняттями, включаючи різні секції та гуртки, спортивне харчування, снаряди, гантелі і т.д. З цих накопичень ви будете оплачувати послуги репетиторів, навчальні курси, потрібну літературу, інструменти.

Переваги методу 6 Кувшинов

Чому цей спосіб настільки ефективний? Найбільше підкуповує його простота. Вам не потрібно ламати голову, щоб розподілити свої кошти на різні цілі. Всі розрахунки займуть не більше п’яти хвилин. Це – прекрасний спосіб управління сімейним бюджетом, який дозволить не турбуватися про завтрашній день.

Метод перегукується зі способом “4 конверта”, але він більш реалістичний і враховує всі нюанси. Ніякого регулярного обліку витрат, ніяких нескінченних підрахунків. Використовувати схему легко – досить розподілити весь бюджет по зазначеним категоріям і діяти, спираючись на головне правило.

сімейний бюджет правило 4 конвертів

Воно звучить так: ніколи не можна витрачати гроші з глечиків, призначених для інших витрат.

Використовуючи цей спосіб, ви навчитеся дбайливо ставитися до грошей. У всякому разі, спробуєте це зробити. Найприємніше, що використовуючи дану схему, ви зможете відмовитися від кредитів і звички брати гроші в борг. Тобто, нарешті виберетеся з замкнутого кола і знайдете довгоочікувану фінансову свободу.

Практичні поради щодо використання методу

  1. Пам’ятайте про те, що всі відкладені гроші витрачати зовсім не обов’язково. Якщо якась сума залишається в кінці місяця, нехай вона переходить на наступний. Ці гроші можуть стати в нагоді в майбутньому абсолютно несподівано для вас.
  2. Не всім досить 55% бюджету для повсякденних витрат. Ситуації бувають різні, тому не варто занадто сильно урізати себе у витратах: запропоноване процентне співвідношення досить умовне. Схему можна злегка адаптувати під себе і свої потреби.
  3. Враховуйте можливість додаткового доходу. Скажімо, ви отримали щорічну премію або вдалося трохи підзаробити. Ці гроші годі й розподіляти за категоріями в тій же пропорції. Можливо, в даний момент актуальні якісь особливі завдання. Наприклад, ви можете дозволити собі річ, на яку збиралися збирати ще 2-3 місяці. Або ви давно мрієте про відпустку, шалено втомилися і хочете витратити гроші на відпочинок. Подумайте, як краще розставити пріоритети. Якщо грошей поки на все вистачає, то відправте суму в конверт на чорний день.
  4. Не варто діяти механічно: дивіться на перспективу і обмірковуйте свої рішення. Не завжди потрібно діяти точно по запропонованим правилам. Метод 6 Кувшинов – всього лише рекомендована схема, а не готове керівництво до дії.