kakebo ведение семейного бюджета

Kakebo – японський метод контролю витрат

Як оптимізувати витрати і скласти оптимальну систему планування сімейного бюджету? Існує кілька практик, але сьогодні мова піде про японському методі під назвою kakebo. Поговоримо про особливості і плюси даної методики, вкажемо деякі корисні нюанси і розберемося, як грамотно вести статтю витрат і планувати бюджет по-японськи.

Kakebo – система національного масштабу

Система була розроблена ще в минулому столітті. Вона ідеально вписується в менталітет японців, які люблять порядок у всьому, тому і придбала воістину національний масштаб. Її автором є жінка на ім’я Матоко Хані. Трохи пізніше, наочно довівши свою ефективність, методика планування покинула межі японських островів і поступово набула популярності по всьому світу. Про неї заговорили в ділових колах, потім почали писати в книгах і використовувати в якості прикладу на різних фінансових семінарах і тренінгах.

Слово kakebo створено трьома ієрогліфами (ka, ke, bo) і буквально перекладається як “книга домашньої економії”. Виглядає вона як звичайна таблиця, в яку вносяться доходи і витрати.

Ще якихось сто років тому Японія була у всіх сенсах слабо розвиненою державою, а зараз вважається однією з країн з найбільш сприятливим економічним кліматом і високим рівнем добробуту населення. Причина такого швидкого прогресу криється в повсюдної фінансової грамотності японців. І багато в чому, завдяки kakebo.

Щоб ефективно контролювати свій сімейний бюджет, вам буде потрібно:

 • Щоденник, в якій записуються доходи і заплановані витрати.
 • Блокнот, де щодня вказуються всі фінансові витрати.
як планувати бюджет

Як планувати бюджет за допомогою kakebo

Планування проводиться на місяць вперед. Для цього складаються таблиці, куди вписуються:

 • Заплановані доходи;
 • передбачувані витрати;
 • частина доходу, яка відкладається в якості заощаджень.

До доходів відносяться всі щомісячні фінансові надходження сім’ї (зарплата, грошові забезпечення, соціальні виплати, прибуток від бізнесу чи іншої приватної діяльності, пасивний дохід, повернення раніше позичених коштів і т.п.).

У статті витрат зазначаються всі заплановані витрати (оплата житлово-комунальних та інших послуг, навчання дітей, секцій та курсів, відвідування тренажерного залу, виплати кредитних зобов’язань – все, на що планується витратити гроші в наступному місяці).

Заощадження – це певна частина доходів, яка відкладається на “чорний день”.

Сума, що залишилася після вирахування всіх запланованих витрат і накопичень – це вільні гроші, які йдуть на задоволення потреб і покупку предметів повсякденної необхідності.

Безпосередньо самі повсякденні витрати слід додатково розділити на чотири групи:

 1. Предмети першої необхідності (продукти, одяг і взуття, предмети особистої гігієни, побутова хімія, витрати на дітей і т.д.)
 2. Культурні витрати (покупка книг, похід в музей, оплата самоосвіти і т.п.)
 3. Дозвілля (зустрічі з друзями, відвідування кінотеатрів, кафе, спортивних заходів та розважальних закладів).
 4. Додаткові витрати – все, що не внесено в перші три групи. Наприклад, незапланований ремонт автомобіля або відвідування стоматології.

Складання плану потрібно ретельно продумати, щоб нічого не упустити. Як тільки категорії розписані, намагайтеся дотримуватися їх і не перевищувати зазначеної суми. Цілком нормально, коли в перші місяці буде виявлятися ряд неврахованих моментів, але з часом ви навчитеся чітко планувати свій сімейний бюджет. Таким чином, в кінці місяця вже можна буде підвести підсумок:

 • Наскільки виконаний план по витратах і заощадженнях.
 • На що витрачені гроші, в яку суму це обійшлося.

Цей аналіз дуже важливий. Коли перед очима лежать реальні цифри, можна побачити, скільки витрачено на розваги і зробити висновки. Наприклад, скоротити цю статтю витрат і збільшити накопичувальну частину.

планування бюджету

Ряд корисних порад

Зовсім необов’язково копіювати систему планування повністю. Досить взяти на озброєння ряд моментів, які дозволять успішно створювати накопичення:

Після кожної великої покупки відкладайте здачу на накопичувальний рахунок. Наприклад, придбали побутову техніку за 1850 гривень. Розрахувалися сумою 2000 гривень, а 150 гривень відклали.

Розмінюючи велику суму, відкладайте її малу частину в скарбничку. Розміняли тисячу по сто – сотню відклали на “чорний день”.

Будь повернення боргу бажано повністю відкладати. Приятель зайняв 5 тисяч і повернув через півроку? Відкладіть всю суму цілком. Змогли прожити без неї 6 місяців, проживете і далі.

Вирушаючи в магазин, складіть список, щоб уникнути зайвих витрат.

Будь-яку дрібницю потрібно кидати в скарбничку. Ви здивуєтеся, коли розкриєте її і порахуєте, скільки змогли накопичити подібними заходами. Деякі люди таким чином примудрилися заробити капітал, з часом розумно вклавши накопичення в прибуткову справу.

Продумайте власну систему штрафів і карайте себе за будь-які відхилення від плану. Чітко визначитеся з правилами, яких необхідно дотримуватися. Порушили – платите. Зрозуміло, гроші підуть до власної кишені, точніше, в скарбничку. Всю накопичену суму необхідно грамотно інвестувати. Наприклад, пропустив тренування – штраф у розмірі разового відвідування (200 гривень). Або, запланував, але не зробив – штраф 100 гривень. Витратив гроші на непотрібну дрібничку – штраф у розмірі її вартості. Суми покарання можна продумати довільно. Система штрафів повинна відштовхуватися від вашого достатку. Не потрібно карати себе занадто суворо, щоб потім не сидіти на хлібі з водою до зарплати. Зате цим Ви вб’єте відразу двох зайців одним пострілом: привчитеся жити за правилами і заробите певну суму, якої згодом можна розпорядитися з розумом.

Таким чином ми бачимо, що kakebo – дуже проста, але вкрай ефективна схема планування. Вся Японія, а разом з нею і безліч людей по всьому світу з її допомогою привчили себе до фінансового порядку і оптимізації витрат, тим самим підвищивши власний добробут і створивши значний пакет заощаджень. І хоча системі минула вже сотня років, вона продовжує працювати на благо людей.