50/30/20 семейный бюджет

50/30/20 – простий спосіб планування сімейного бюджету

Дуже мала кількість людей можуть постійно обліковувати особисті фінанси. Постійно записувати усі витрати. Кожну витрачену копійчину. Розносити їх за категоріями. Заради чого? Щоб потім зрозуміти, куди пішли гроші? У цьому, звичайно, є користь. Але все це – у минулому часі.

Гроші вже витрачені і їх назад не повернеш. Намагатися скоротити майбутні витрати у непотрібних категоріях. Знову це потрібно враховувати, записувати. І завжди є можливість вийти за рамки. Або забути зафіксувати деякі види витрат. І через місяць, зводячи дебет із кредитом, знайти невідомі витрати і занести їх до графи “інші витрати”. Плюс втрата часу записування кожної операції.

Чим простіша система, тим ефективніша. І на мій погляд, краще використовувати систему планування сімейного бюджету 50/30/20. За кілька хвилин можна розпланувати майбутні витрати. І все… Більше ніяких проблем.

Як працює метод 50/30/20

Розподіляємо весь сімейний дохід, що надходить, на 3 категорії. У пропорції 50/30/20.

1 категорія – 50% доходу. Базові потреби.

 • продукти харчування;
  • оплата комунальних послуг, інтернету та мобільного зв’язку;
  • побутові витрати;
  • одяг та взуття першої необхідності;
  • транспортні витрати.

2 категорія – 30% – витрати на дозвілля.

 • розваги (кіно, театр, концерти);
  • шопінг, тобто купівля речей не першої потреби.
  • кафе та ресторани;
  • продукти харчування не першої необхідності (смаки);
  • хобі та захоплення.

3 категорія – 20%. Гроші на чорний день та майбутні покупки.

 • формування подушки безпеки;
  • накопичення на пенсію, відпустку, великі покупки;
  • резервний капітал для непередбачених видатків (терміновий ремонт, подарунки).

Розділити гроші у потрібних пропорціях зможе навіть школяр. Більше нічого не треба робити. Тільки слідкувати, щоб гроші з кожної категорії використовувалися за призначенням.

як планувати сімейний бюджет

Поради щодо впровадження правила планування

Задані пропорції 50/30/20 – це не обов’язкове. Залежно від ваших доходів та поточної фінансової ситуації, можна змінювати частки. Люди з невеликими доходами, більшість грошей йтиме лише на одні базові потреби. Інші можуть без особливих збитків витрачати на розваги і половину доходу. Можна пограти цифрами та знайти оптимальне для себе співвідношення. Але найголовніша умова – залишити всі три категорії.

Якщо ви жодного разу не вели сімейний бюджет, спробувавши перший місяць жити за правилом 50/30/20 – будете здивовані. На 90% у вас нічого не вийде. Може виявитись, що спланованих грошей на 1 або 2 категорію не вистачає. Нічого страшного. Згодом можна врахувати усі помилки. І підігнати пропорції під себе. Або найбільш відповідально ставиться до майбутніх витрат.

Категорично не можна перекидати гроші з однієї категорії до іншої. Невикористані гроші можна перенести на наступний місяць (в аналогічну категорію) або поповнити третю категорію (формування капіталу).

Як і де зберігати розділені гроші?

Заводити 3 гаманці? Чи розкласти по різних кишенях?

Найпростіший спосіб – банківські карти. Розкидайте гроші за ними. І розплачуйтеся у кожній категорії своєю карткою.

Для третьої категорії краще утруднити вільний доступ до накопичень. Щоб не було спокуси витягувати з неї гроші. Наприклад, відкрийте банківський вклад – гроші будуть цілі, і відсоток за вкладом нарахують.

Плюси способу 50/30/20

Позитивні якості: Метод простий і досить гнучкий. Не потрібно записувати кожну копійчину витрат (як при обліку фінансів). Просто виділяємо на майбутні категорії витрат наперед відомі суми. І дотримуємось плану. Кожен може настроїти пропорції під себе.

Обмеження у необов’язкових витратах. Виділили певну суму на розваги. Можете витратити на своє задоволення. Але не більше.

Формування накопичень дасть вам:

 • спокій, коли за душею є «вільні» гроші – це підвищує впевненість у завтрашньому дні. І всякі непередбачені витрати вже не пробивають пролом у сімейному бюджеті
  • можливо дозволить заощадити у майбутньому. Терміново потрібні гроші, а їх нема. Що робить більшість? Беруть кредит. Виплачуючи потім борг + відсотки.

Формування правильних фінансових навичок. Нарешті ви відкладатимете гроші, зрозумієте скільки грошей витрачаєте в нікуди, скоротите непотрібні витрати. І нарешті навчитеся жити за коштами.

Найголовніший плюс. Правило 50/30/20 дозволяє не тільки відкладати гроші, а й витрачати гроші на себе коханого, на своє задоволення. Тим самим підтримуючи мотивацію.

Жорсткі обмеження у витратах, якими грішать багато програм планування та обліку, з більшою ймовірністю приречені на провал. Людині важко постійно вести аскетичний спосіб життя. Відмовляючи собі у багатьох радощах життя.

Мінуси:

 • Система не підійде людям із нестабільними доходами. Яке тут можливо планування?
 • Низькі прибутки. Весь бюджет йде на базові потреби. І навіть бракує грошей життя.

Розподіл категорій – це суб’єктивний фактор. Кожен може його трактувати по-різному (на свою користь). Наприклад, новий телефон – це базова потреба чи зайві витрати? Сходив у кафе в обідню перерву на роботі. Начебто витрати на їжу. Але можна і з дому було принести. Фітнес – це куди? З одного боку – підтримання фізичної форми так само важливо, як і харчування. Але з іншого, можна безкоштовно займатися. Бігати вранці. Робити зарядку вдома.