10 идей для бизнеса после войны

10 ідей для бізнесу після війни

1 Ринок зброї

Схоже, що легалізація ринку громадянської зброї в Україні буде. Вже очевидно, що ми готові і свідомо ставимося до зброї, якщо настроїмо систему передачі та контролю за її володінням.

Це створить нові робочі місця, прискорить розвиток інновацій та виробництва товарів для оборонної індустрії, аксесуарів та сервісів для їх продажу на локальному та міжнародному ринках.

2 Досвід війни

Розвиток військової промисловості лише на рівні країни може передбачати експорт військового досвіду: створення «брендованих» команд військових профі і консультантів, поширення світі необхідних масових послуг військового времени. Наприклад, як програма “Тривога” від Ajax Systems.

Також це може бути онлайн-навчання та майстер-класи з використання різної зброї та практики ведення війни, створення нових типів озброєння та аксесуарів, ремонт та модернізація існуючих систем.

3 Практика виживання

Матеріали, що стосуються виживання у війні для сучасних міст та поселень, повинні включати не лише практичні поради, де брати воду, їжу та тепло. Величезна потреба в методиках подолання тривоги, страху, поводження з дітьми та тваринами, які втрачають звичне середовище та умови існування.

4 Бомбосховища та укриття

Є величезний потенціал для створення архітектурних проектів, виготовлення захищених бомбосховищ, їхньої комплектації необхідними продуктами та комунікаціями. Попит буде мати все – від захисту великих цивільних територій (школи, університети, посольства, метро тощо) до приватних будинків та котеджних містечок.

Крім того, ми маємо модернізувати існуючі сховища та укриття у містах. Вони виявилися здебільшого не пристосованими для тривалого перебування значної кількості людей.

5 Продукти харчування екстратривалого зберігання

Щоб не стати героями мемов про харчування російських солдатів, йдеться про виготовлення та продаж продуктів з великою доданою вартістю та позиціонуванням їх зберігання протягом років та десятиліть.

6 Безпека інформації

Ми вже стали учасниками першої світової кібервійни та більше приділяємо увагу створенню нових сервісів та програм для захисту та протидії кібератакам, консалтингу з безпеки інформації в рамках цифрової інфраструктури держави та приватних компаній та осіб.

7 Криптовалюти

Українці вже побачили, як криптовалюта може бути ефективним та швидким способом фінансування проектів навіть на рівні потреб держави у воєнний час. Немає причин гальмувати легалізацію ринку криптовалют в Україні, їхню інтеграцію у фінансову систему.

Крім того, зараз можливе створення навіть власного токену, державної криптовалюти з тематикою української армії чи нашої свободи. По суті, кожна відома криптовалюта є успішним маркетинговим проектом, і саме зараз можна створити і просувати «свою українську монету», поки у світі залишається інтерес до війни України з Росією.

8 Цифрова держава

Україна має остаточно відмовитись від «персоналізованих» паперових бюрократичних процесів, залишити їх у довоєнному минулому. Все має бути у смартфоні з повним переходом на цифрову державу з максимальним скороченням апарату держслужбовців.

Наступні вибори в Україні та весь документообіг мають стати виключно цифровими, прозорими та швидкими.

Ми не тільки до цього готові, ми вже просто не уявляємо, навіщо кудись виходити, коли можна все зробити онлайн. Особливо коли по всій Україні з’явився супутниковий інтернет Starlink від Ілона Маска. Тому сервіси та програми, які допомагатимуть у цьому, будуть затребувані.

9 Мілітаристський одяг та аксесуари

Президент Зеленський у своїх натхненних ефірах часто одягає футболку з прапором України від бренду 5.11 Tactical. Виникає питання: невже в Україні ще немає крутих брендів такої мілітаристської спеціалізації, які хотів би одягнути лідера вільної нації, а з ним і весь світ?

Якщо український дизайнер Андре Тан у своїх майстернях уже почав виготовляти бронежилети, а студія Kachorovska шиє берці для військових, то, може, скоро будуть світові топбренди для захисту держав усього світу.

10 Заміщення всього російського

Окупантська токсична лейба made in russia для всього світу за кілька тижнів стала чимось схожим на холеру. З нею ніхто не хоче і не матиме ще багато років. Але якщо люди вже звикли користуватися, це стало їхньою звичкою, то лише патріотичного настрою та боротьби зі спонсорами режиму агресора буде мало.

Потрібна якісна приваблива альтернатива, комунікація її переваг та створення нового досвіду використання. Ми не просто змінити звички у побуті та роботі від «російського вкладу», а й бажано перевести їх на українські потужні аналоги, які мають бути готові конкурувати глобально.

Зробити це потрібно якнайшвидше, поки весь світ не адаптував свої рішення для ринків з таким великим і короткостроковим вікном можливостей. Українці зараз мають думати про створення конкурентних глобальних ідей, продуктів та сервісів.